מכבי והקהל

הקשר בין קבוצת הכדורעף של מכבי ת"א לבין האוהדים הוא מיוחד במינו.
ענף הכדורעף בישראל אינו פופולרי במיוחד, וכנראה שרוב גדול מחובבי הספורט בישראל בכלל לא מודעים לכמות השחקנים במגרש כדורעף.
למרות כל זאת, בעשר השנים האחרונות, נרקם קשר מיוחד בין האוהדים לקבוצה.
קשר המבוסס על תחושת שייכות והזדהות, ושמזכיר לכולנו למה אנחנו אוהבים ספורט ואת מכבי בפרט.

הכל התחיל בעונת 02/03.
מתוך האידיאל שכל קבוצות מכבי ת"א על שלל ענפי הספורט, צריכות לקבל תמיכה מהיציע, החלו אוהדי הקבוצה לפקוד את משחקי קבוצת הכדורעף של המועדון.

המשחק הראשון בנוכחות האוהדים המעודדים היה משחק הפתיחה של עונת 02/03 נגד חצור-באר טובה, באולם הדר אפקה בת"א.
מכבי ניצחה 3:0 לעיני עשרות אוהדים מעודדים עם כל הציוד הנלווה, שמאז התאהבו בקבוצה, בין היתר בגלל המשפחתיות שבה, השקעת שחקני הקבוצה במשחק בכל רגע נתון בלי שום קשר ל"חשיבות" המשחק, הידיעה שהקבוצה חיה ופועלת בשביל מכבי ולא בשביל שום דבר אחר, וגם הסמל הישן של מכבי שעל חזה השחקנים עשה את שלו.

בעונת 04/05 החיבור בין הקבוצה לבין האוהדים עלה מדרגה.
חלק משחקני הקבוצה נרשמו באינטרנט לפורום האוהדים השחקן ה-12, ודרכו הזמינו את האוהדים למשחקי הקבוצה.
צעד זה ששחקני הקבוצה מגיעים ביוזמתם לבית הוירטואלי של האוהדים, ומזמינים אותם אישית, הוביל לכך שהקשר בין האוהדים לשחקנים נהיה אישי יותר, דבר שבנה תחושת הזדהות ושייכת אצל האוהדים כלפי הקבוצה.
בסיום עונת 11/12, בחר קפטן מכבי עומר רובינשטיין, להודיע לאוהדים דרך הפורום על פרישתו מהקבוצה עד לפני שהידיעה הועברה לכלי תקשורת.

בעונת 05/06 הקשר רק הלך והתהדק. אוהדי הקבוצה פקדו את משחקי הבית והחוץ של הקבוצה, מה שהגיע לשיא באותה עונה במשחק השני בסדרת גמר הפלייאוף נגד קריית אתא.
מכבי הדהימה את הקבוצה הצפונית (ששלטה בזמנו בליגה במשך שנים) עם ניצחון 3:0, שהיא זוכה בהדר יוסף לגב גדול מהאוהדים שהגיעו עם דגלי ענק, מחזה שלא היה מקובל בענף הכדורעף.

מכיוון שחלק משחקני הקבוצה הם אוהדי מכבי מילדות, לא פעם ניתן לצפות בהדר יוסף בשחקני הקבוצה שרים ביחד עם הקהל תוך כדי משחק, דבר שרק מגדיל את הטירוף ביציע ואת החיבור בין השחקנים לקהל. השחקנים הם למעשה אוהדים שמשחקים עם רגש עבור המועדון והקהל.

התיאבון בעונת 06/07 רק הלך והתגבר ואיתו גם כמות האוהדים שהגיעו למשחקי הקבוצה.
השיא באותה עונה היה ללא ספק במשחקים נגד הוד השרון שהתמודדה עם מכבי על התארים.
גמר גביע המדינה הוליד מפגש ראשון חם בין הקבוצות, שמאות אוהדים צהובים גודשים את יציעי מטרווסט ברעננה.
מכבי הפסידה את הגמר בתוצאה 3:2, ונכנסה לסדרת גמר הפלייאוף על האליפות מול הוד השרון שהמשחקים מולה רק הולכים ומתחממים.
מכבי הגיעה להדר יוסף למשחק מספר 4 בסדרת גמר הפלייאוף, שהיא בפיגור 2:1 בסדרה, ובידיעה שהיא חייבת לנצח ולא תפסיד את האליפות בבית.
מאות אוהדי מכבי מתגייסים בצהרי יום שישי כדי לתת גב לקבוצה מול הוד השרון, ורואים את מכבי מנצחת 3:1 במשחק עם הרבה הקרבה, ומשווה את הסדרה ל-2:2 באחד ממשחקי הכדורעף החמים שהיו בישראל.
למשחק החמישי והמכריע בסדרה בהוד השרון הגיעו מאות אוהדי מכבי, שרבים מהם נאלצו להשאר מחוץ לאולם ולהתעדכן שמכבי מפסידה את המשחק ואת האליפות.

אחד העוגנים המרכזיים בחיבור בין הקבוצה לאוהדים, הוא יו"ר הקבוצה, שרגא שמש.
שרגא הוא אוהד מכבי ותיק, ובין יושבי הראש הבודדים בישראל, שאוהדי קבוצתו מקדישים לו שיר (בדומה לשיר של שמעון מזרחי, "שרגא שמש הוא המלך, בכדורעף אין הפועל…")
בעיני רבים מאוהדי הקבוצה שרגא הוא מכביזם אולד סקול, פאנט מכבי ודוגמא למופת ניהולי.
שרגא נכנס לניהול קבוצת הכדורעף בעונת 02/03, וביחד עם שותפו לדרך ומאמן הקבוצה, זהר בר נצר, בנה קבוצה המושתת על שחקנים צעירים לצד שחקנים בוגרים יותר וזרים טובים, ובעיקר, קבוצה עם אווירה חברתית ומשפחתית בלתי רגילה ומוסר עבודה גבוה.
כל אלה הובילו את מכבי כדורעף לחמש שנים ברציפות בהם הקבוצה היא הדאבליסטית בישראל.
שרגא בדרכו שלו תרם רבות לתחושת ההזדהות של האוהדים עם הקבוצה, בכך שגרם להם להרגיש ש"האוהדים זה הקבוצה והקבוצה זה האוהדים" ובכך שהקבוצה פועלת ברוח מכבי ומשחקת בשביל הסמל והמועדון.

את עונת 07/08 פתחה מכבי שברקע לא מעט סימני שאלה האם שחקניה הצעירים יכולים להוביל את הקבוצה לאליפות.
לאוהדים זה בכלל לא הפריע והקשר רק הלך והתחזק. על גלי האהדה, והשיפור המקצועי (התבגרות השחקנים והצטרפתו של ניקו אפרון), הגיעה מכבי לגמר גביע המדינה, שוב מול היריבה מהוד השרון.
במשחק כדורעף בלתי נשכח הביסה מכבי 3:0 את הוד השרון, ומאות אוהדים בצהוב ראו את קפטן מכבי עומר רובינשטיין, מניף תואר לקבוצה אחרי עשר שנים.

עומר רובינשטיין הוא אחד מהגורמים שבגללם האוהדים התחברו כל-כך לקבוצת הכדורעף של המועדון.
לפני שעומר הוא שחקן כדורעף מצטיין, הוא פשוט אוהד מכבי, כמו כולנו.
כזה שבילה ביציעי קבוצת הכדורגל ומכיר את שירי האוהדים, ואוהד, שבשבילו לשחק במכבי זאת זכות גדולה. חלום שמתגשם.
מטבע הדברים עומר הפך במהרה להיות הסמל של הקבוצה ולשחקן האהוב על האוהדים.
בסוף עונת 11/12 הודיעה עומר רובינשטיין על פרישתו במכבי, ועוד באותה עונה, נערך לו באחד ממשחקי קבוצת הכדורגל בבלומפילד, טקס הוקרה על כל תרומתו למועדון.

כרגיל באותה תקופה, מכבי והוד השרון נפגשו גם בגמר הפלייאוף של עונת 07/08, שהפעם יתרון הביתיות בסדרה שייך למכבי.
הפסד במשחק הבית הראשון בסדרה והפסד שני במשחק החוץ, הביאו את מכבי למשחק השלישי בסדרה בהדר יוסף, שהיא חייבת לנצח כדי לשמור על סיכוי בסדרה.
במשחק דרמטי הגיעו הקבוצה למערכה חמישית ומכרעת, שהוד השרון כבר הובילה 13:12, מרחק שתי נקודות מאליפות.
אבל אז מכבי השוותה מנקודה של אריאל הילמן, ושתי חסימות ענקיות של עומר רובינשטיין הביא את ניצחון למכבי וצמצמו את הסדרה ל-2:1 להוד השרון.

מאות ביקושים לכרטיסים נרשמו בצד הצהוב למשחק הרביעי בסדרה בהוד השרון, אבל רק עשרות אוהדים צהובים יכלו להגיע למשחק לאור כמות הכרטיסים המצומצמת שקיבלה מכבי.
מכבי במשחק ענק ניצחה 3:1 את הוד השרון והשוותה את הסדרה ל-2:2. הולכים למשחק חמישי ומכריע על האליפות בהדר יוסף.

נדמה שמעולם לא היה שבוע כזה לפני משחק בכדורעף.
נושא הכדורגל נדחק באותם ימים הצידה בפורום האוהדים לטובת ההיסטריה שהיתה סביב המשחק החמישי בסדרה.
התוצאה: 1,400 אוהדים מפוצצים את האולם בהדר יוסף, 500 יותר מהכמות שיכול להכיל האולם במשחקי הכדורעף, ועשרות אוהדים נאלצים לחזור הביתה ללא כרטיס.
במשחק עצמו, מכבי מתפוצצת על הוד השרון במשחק שכולו בלתי נשכח, ומביאה לראשונה מזה 11 שנים אליפות וזוכה בדאבל ראשון בהיסטוריה.

הדר יוסף מפוצץ צהוב. משחק חמישי בסדרת גמר פלייאוף 07/08.

במהלך השנים שחקנים רבים זכו להערכת ואהבת הקהל בהם עמרי שוורץ שיקפוץ על כדור גם במהירות של 120 קמ"ש, זיו שמש אוהד מכבי ברמ"ח איבריו, ניקו אפרון שהפך לחלק מרכזי במשפחה הצהובה, שון פייגה שמיום ליום נהיה למפלצת כדורעף, עומר דננברג הותיק וגם אריאל הילמן שעזב לשחק בגרמניה.

בהמשך השנים צברו אוהדי מכבי והקבוצה עוד חוויות. מכבי חזרה למשחקים בגביע אירופה אחרי שנים ופגשה את ענקית הכדורעף האיטלקית סיסלי טרוויזיו, ובמקביל המשיכה לזכות בתארים, שברקע אוהדי הקבוצה שם.

בעונת 11/12 נרשם עוד שיא לקבוצת הכדורעף ולאוהדים.
מכבי מעפילה לשמינית גמר גביע האתגר האירופאי, ופוגשת את אולימפיאקוס היוונית. אחרי הפסד 3:1 ביוון, מכבי מגיעה לגומלין בהדר יוסף שביציע אוהדי מכבי לא מפסיקים לדחוף גם שהעסק היה נראה בלתי אפשרי.
בסופו של דבר, אחרי משחק נהדר של מכבי עם כדורעף גדול והרבה הקרבה, מכבי מנצחת 3:1 במשחק ומנצחת את מערכת הזהב שקבעה היסטוריה – מכבי לראשונה ברבע גמר אירופאי.
ברבע הגמר נגד טומיס קונסטנטה הרומנית, הדר יוסף שוב מלא. מכבי מפסידה 3:1 לרומנים ומודחת, אבל זה לא מנע מאוהדי הקבוצה לעמוד במשך דקות ארוכות ולהודות לשחקנים על מסע אירופאי נפלא.